Najpodstatnejší rozdiel medzi živnosťou a s.r.o. je v spôsobe ručenia za záväzky firmy. Ak sa živnostník dostane do finančných problémov, môže ľahko prísť o celý svoj súkromný majetok (dom, byt, auto, zariadenie….), zatiaľ čo majiteľ skrachovanej firmy(s.r.o.) ručí za záväzky iba majetkom firmy a jeho súkromný majetok zostáva nedotknutý.
Založenie s.r.o. trvá spravidla 10 – 15 pracovných dní. Presný termín zavisí od rýchlosti Živnostenského úradu (max. 5 prac. dní) a Obchodného registra (max. 14 prac. dní)
Potrebujete list vlastníctva pokiaľ vlastníte nehnuteľnosť, alebo nájomnú zmluvu a súhlas vlastníka nehnuteľnosti so zriadením sídla spoločnosti.
Áno, vďaka zaručenému elektronickému podpisu dokážeme minimalizovať náklady(poplatky) súvisiace so založením s.r.o.
Živností si možete zvoliť ľubovoľný počet, zákon Vás tým nijako neobmedzuje, je však dobré sa pre založením spoločnosti zamyslieť a vybrať si tie živnosti ktoré budú úzko súvisieť s Vašou podnikateľskou činnosťou. Pokiaľ sa bude jednať o voľné živnosti, tak vďaka tomu že disponujeme zaručeným elektronickým podpisom nezaplatíte ani cent.
Áno, zákon to nezakazuje, môžete súčasne podnikať aj ako fyzická a právnická osoba zároveň.
Spoločnosť môže mať najmenej jedného a najviac 50 spoločníkov.
Minimálne základné imanie s.r.o. je 5000€
Na založenie a následný zápis s.r.o. do Obchodného registra postačuje iba vyhlásenie o splatení základného imania. Tieto finančné prostriedky nie je nutné vkladať na účet v banke alebo do inej úschovy. Súd vychádza z listín priložených k návrhu na zápis do Obchodného registra a ďalej neskúma skutočné splatenie základného imania.
V prípade, že s.r.o. zakladá jediný spoločník, spísuje sa zakladateľská listina, v prípade že s.r.o. zakladajú viacerí spoločníci, musí byť spísná spoločenská zmluva
Do Obchodného registra nie je možné zapísať firmu, ktorej názov v Obchodnom registry už existuje. Na stránke
www.orsr.sk je dobré si ešte pred podaním návrhu skontrolovať, či názov spoločnosti ktorý ste si zvolili, už niekto nepoužíva.